Jak zacząć domową hodowlę kiełków?
Jak zacząć domową hodowlę kiełków?

Dostajemy od Was mnóstwo pytań nt. domowej hodowli kiełków; czy to jest trudne? Co jest potrzebne? Jak długo to trwa? Prosicie również o wskazówki i rady. Postanowiliśmy zebrać je i udzielić odpowiedzi poprzez naszego bloga.

Domowa hodowla kiełków jest bardzo prosta, wymaga od nas systematyczności i odrobiny cierpliwości. To jak dodatkowy kwiat w domu. Satysfakcja, gdy widzicie jak kwiaty kwitną, rosną, puszczają nowe pędy, jest porównywalna ze zbiorem samodzielnie wyhodowanych kiełków.

 

Co jest potrzebne do hodowli kiełków?

- najważniejsze – dobre chęci😉

- kiełkownica – na początek polecam naszą mała kiełkownicę, z jedną szalką; wtedy zapoznamy się ze specyfiką hodowli, jak szybko kiełkują, jak szybko znikają w naszych potrawach. Wtedy możemy pomyśleć o średniej (dwie szalki) lub dużej (trzy szalki) kiełkownicy. Większe kiełkownice dają nam ten komfort, że gdy zjadamy jedne kiełki już kiełkujemy następne. Tym sposobem wciąż mamy świeże kiełki.

- nasiona na kiełki – tu mamy pole do popisu; w ofercie naszego sklepu znajdziecie cały wachlarz nasion na kiełki, nasiona bio, eko, w małych i dużych opakowaniach. Znajdziemy również różne mieszanki, które ja osobiście polecam. Na początek polecam mniej wymagające nasiona np. rzeżucha, lucerna, rzodkiewka a z mieszanek moją ulubioną rzodkiewkę z soczewicą. Większość standardowych opakowań nasion zawiera odpowiednia ilość nasiona na jednorazowe kiełkowanie.

- spryskiwacz – dostępny w ofercie naszego sklepu; ułatwia nam podlewanie a dokładnie zraszanie nasion.

I już możemy zacząć naszą hodowlę.

A więc warto wcześniej namoczyć nasiona, wtedy szybciej nam wykiełkują. Pamiętajmy o tym przy dużych nasionach, takich jak fasola mung, fasola adzuki, soja czy groch. Nasiona zalewamy ciepłą wodą i zostawiamy na ok. 3 godziny (ja często zostawiam je na noc).

W tym czasie przygotowujemy kiełkownicę – należy przepłukać ją wodą.

Namoczone kiełki „wylewamy” na szalkę kiełkownicy. Podczas moczenia z wody zrobi się taki przezroczysty kisiel, który utrudni nam trochę równomierne rozkładanie nasion. Ale nie znaczy to, że nam się to nie uda, wystarczy paluszkiem rozmieścić je na całej powierzchni szalki. Ważne, by nasiona nie leżały na sobie, utrudni to kiełkowanie nasion na spodzie.

Przykrywamy kiełkownice i ustawiamy w jasne i ciepłe miejsce. Nie stawiamy kiełkownicy bezpośrednio na słońcu.

Obserwujemy kiełkownice i zraszamy nasiona 1-2 razy dziennie, w zależności od wilgotności w domu. Jak wspomniałam wyżej, najlepiej użyć do tego zraszacza. Nasza kiełkownica ma również otwory w pokrywce, specjalnie do nawadniania. Ale mając małe, lekkie nasiona, i wlewając wodę zbyt dużym strumieniem wody, nasze nasiona będą się przemieszczały. Nie wpłynie to na jakość kiełkowania ale na efekt wizualny.

Nie musimy obawiać się, że zbyt mocno zrosimy nasiona. Nadmiar wody spłynie na dno kiełkownicy, tworząc jednocześnie cyrkulację wilgoci. Woda ze zbiornika nadaje się idealnie do podlewania kwiatków i innych roślin – dzięki temu podczas hodowli kiełków nic się nie zmarnuje.

W zależności od rodzaju nasion, temperatury otoczenia i nasłonecznienia, kiełki są gotowe do spożycia w ciągu kilku dni.

Mam nadzieję, że udało mi się zebrać najważniejsze informacje nt. domowej hodowli kiełków. Zatem zapraszam do zakupu naszych kiełkownic oraz nasion na kiełki.

Dzięki regularnemu kiełkowaniu, świeże kiełki możecie mieć przez cały rok.

 

Poniżej znajdziecie instrukcję użytkowania naszej kiełkownicy.

 

INSTRUKCJA OBSŁUGI KIEŁKOWNICY (pdf)

 

KIEŁKOWNICA – ZDROWIE W WASZYM DOMU

INSTRUKCJA UŻYTKOWANIA:

1. Kiełkownicę opłukać zimną wodą.

2. Nasiona przed wysiewem opłukać pod bieżącą wodą. Można je namoczyć – przyspieszy to proces kiełkowania (polecane przy dużych nasionach).

3. Na szalkach wysypać nasiona tak by nie przylegały do siebie.

4. Zbiornik na nadmiar wody ustawić na równej powierzchni, a na nim umieścić poszczególne szalki z nasionami. Całość przykryć pokrywką.

5. Następnie nasiona należy podlać. Istnieją dwa sposoby podlewania:

  • Najpopularniejszy i najbardziej efektywny z użyciem spryskiwacza. Każdą szalkę spryskujemy osobno umiarkowaną ilością wody. Jej nadmiar zbierze się w zbiorniku na spodzie.
  • Używając otworu wlewowego w pokrywie – polecana jedynie przy dużych nasionach. Wodę wlewamy przez otwór. Obmywając nasiona woda nasili je wilgocią i spłynie przez otworki na obrzeżach szalki do niższych poziomów. Nadmiar wody zbierze się w zbiorniku na spodzie kiełkownicy. Woda ze zbiornika nadaje się idealnie do podlewania kwiatków i innych roślin – dzięki temu podczas hodowli kiełków nic się nie zmarnuje.

6. Kiełkownicę umieszczamy w ciepłym, widnym miejscu, ale nie na słońcu.

7. Należy pamiętać o kontrolowaniu poziomu wilgoci. Kiełki będą gotowe do spożycia w ciągu kilku dni, w zależności od gatunku, temperatury otoczenia oraz jego nasłonecznienia.

UWAGA! Wokół korzeni niektórych kiełków (lucerna, rzeżucha itp.) tworzą się białe włókna, które często są mylone z pleśnią.

Dziękujemy za zakup naszej kiełkownicy i życzymy dużo radości z jej używania!!!

kiełkownica do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl